Вівсяниця лугова - багаторічний рыхлокустовый злак полуозимого типу розвитку, зі змінюваною поколіннями монокарпических пагонів. Нові пагони протягом першого вегетаційного періоду знаходяться в скороченому стані; у всіх формуються фитомерах розвивається тільки лист і нирка, перетворюється в бічний пагін. Конус наростання вкороченого пагона надійно захищений піхвами і пластинками листя незалежно від числа пагонів у кущі в напрямку їх росту. Конуси наростання розташовуються нижче поверхні грунту.
В такому стані пагони йдуть у зиму і в наступний вегетаційний сезон розвиваються генеративні. Після дозрівання насіння вони відмирають, але в цей час на кущі вже розвинені укорочені пагони, призначені для плодоношення в наступному році.
При вирощуванні на насіння плодоносні пагони складають основу врожаю, тому прийоми агротехніки повинні сприяти утворенню великої їх кількості, формування всіх елементів суцвіття і більш повної реалізації потенційної насіннєвої продуктивності. Варто мати на увазі, що цей вид на відміну від овсяниці борознистою, менш стійкий до засух.
Перехід пагонів у генеративний стан відбувається навесні. Цьому передують процеси, що протікають в них під впливом певних зовнішніх чинників. Як у озимих зернових культур та інших багаторічних злаків озимого типу розвитку, підготовка пагонів овсяниці луговий до переходу у генеративний стан (яровизация або перша фаза індукції цвітіння) відбувається восени під впливом низької температури і короткого дня.
Вівсяниця лугова відноситься до полуверховым, полурозеточного типу трав. Коренева система густомочковатая, основна маса коренів розміщується в орному шарі грунту, зона кущіння знаходиться на глибині 1,5-1,8 див. Стебло тонкий, добре і рівномірно обліствен по всій довжині; одночасно з цим з вегетативних пагонів утворюється прикоренева розетка.
Кущ складається з пагонів двох типів - укорочених вегетативних і генеративних. Суцвіття - волоть, вузька, стиснута, під час цвітіння розлога, зеленувата, часто пофарбована в червоний або бурий колір, без остюків, довжиною 15-20 див Зернівки досить великі, текучі, зі спинки опуклі, зеленувато-сірі, завдовжки 6-7 мм, шириною 1,5 мм. Росте і добре кущиться вже в перший рік життя, однак генеративних пагонів не утворює. На другий рік життя, з перезимували вегетативних пагонів формуються плодоносні. Максимальних врожаїв насіння досягає на третій рік життя.
Цвіте вранці з 4-6 до 10 годин, в години з найбільшою відносною вологістю повітря - протягом 6-8 днів. По термінах дозрівання насіння відноситься до середньостиглих культурам. Від початку вегетації до колосіння проходить близько 7 тижнів, від колосіння до цвітіння - менше 2 тижнів, від цвітіння до дозрівання - близько 2 тижнів.
У лісостеповій зоні насіння дозрівають на початку липня; досягнувши повної стиглості, вони швидко обсипаються. На насіння вівсяницю лугову можна використовувати 3-4 роки. При насіннєвому використанні вона досить вимоглива до родючості грунту; найкраще вдається на багатих суглинках.
Рослина вологолюбива, хоча завдяки глибоко проникаючою кореневою системою менше страждає в посушливі періоди, ніж тимофіївка лучна. При високому рівні азотного живлення та у вологих умовах схильна до вилягання. Літньо-осіннє внесення азоту або поєднання осіннього з весняним більш відповідає біологічним особливостям овсяниці луговий при вирощуванні на насіння.
Це стійкий до весняних заморозків рослина. Кращими є спеціальні чисті посіви на насіння, терміново-широкорядні і рядові. Кращий строк сівби - річний щодо чистого і чорного пару.
Слід мати на увазі, що рослини повинні піти в зиму добре раскустившимися. Кущіння ж у овсяниці луговий починається в середньому через місяць після сходів, що повинно бути прийнято до уваги при розрахунку оптимального терміну висіву для місцевих умов.